Hodnotové investovanie a Blockchain

Už niekoľko mesiacov mi v hlave vŕta myšlienka, či je možné uplatniť princípy hodnotového investovania (value investing) v prípade kryptomien (podľa mňa by sa hodil skôr termín digitálne aktíva). Obzvlášť sa touto otázkou zaoberám posledné dni, kedy trh rapídne padá a ľudia prepadajú panike. 

Názory na to, čo sa deje, sú rôzne. Údajne praskla bublina, ďalší názor je, že ide o špekulácie, Ponziho schému a tak podobne. Ja si myslím, že pravda je niekde uprostred. Všetci vieme, že keď je o nejaký druh aktíva záujem, postupne vzniká bublina, následne spľasne a za tým nasleduje korekcia. Rovnako sa špekuluje aj na kapitálových trhoch, nie len na tom s krypto. Tieto polemiky len pridávajú olej do ohňa a to spôsobuje medzi ľudmi paniku. 

Napriek všetkému, čo sa deje, som presvedčený, že aj na tomto divokom trhu sa nájdu projekty, ktoré prinášajú hodnotu. Nie len hodnotu pre investorov, ale pre budúcich zákazníkov, čí používateľov. Tých projektov, ktoré majú potenciál v budúcnosti podľa mňa až tak veľa nie je, aj keď denne vzniká mnoho nových.

Priamo táto technológia blockchain je revolučná a s ňou spojený Bitcoin. Zoberme si čisto teoreticky, že blochchain je spoločnosť a Bitcoin je jej akcia. Keď by sme zobrali do úvahy základnú myšlienku hodnotového investovania, tak tú sám Bitcoin spĺňa. Uvedomujem si, že s týmto tvrdením ostane mnoho profesionálnych investorov pohoršená, ale ja si myslím, že je to tak. Blockchain ako technológiu prináša hodnotu a Bitcoin je jej cena.

Jednu vec priznávam. Všetky kritéria, pomocou ktorých má hodnotový investor zohľadňovať vhodnosť investície, sa nedajú uplatniť. Pretože kryptomeny zatiaľ neumožňujú vyplácanie dividend, určovať účtovnú hodnotu spoločnosti a podobne. Skôr sa dá uplatniť len tá myšlienka “hodnotové investovanie”. 

Navyše kritéria, podľa ktorých investovať do krypto projektov sa líšia od tých, ktoré poznáme pri analýze a hodnotení kapitálových spoločností. Tu treba byť zvlášť obozretný a vyberať projekty také, ktoré majú reálnu šancu meniť budúcnosť, venovať pozornosť tomu, kto stojí za projektom, ich spolupráce, kto je v tíme a v neposlednom rade pozerať na cenu digitálneho aktíva.

Uvedomujem, že pre niektorých to môžu byť slabé dôvody, ale zatiaľ sú jediné, podľa ktorých sa rozhodovať. Budúcnosť určite prinesie zmeny ako sú regulácie a potrebné opatrenia. Pretože trh s kryptomenami je veľmi závislí na Bitcoine a zároveň je aj veľmi cyklický a volatilný. Táto nestabilita spôsobuje veľké výkyvy a vytvára chaos. Keď trh získa svoju stabilitu, verím, že sa budú lepšie uplatňovať princípy hodnotového investovanie ako je v prípade kapitálových spoločností.