GAFRIK BLOCKCHAIN PORTFOLIO: Výročný list 1

Na jeseň 2018 som na domovskej stránke zverejnil článok s mojim testovacím investičným portfóliom do kryptomien s názvom Gafrik Blockchain Portfolio (skrátene GBP). Portfólio som spustil v januári 2018, v čase, keď trh s digitálnymi aktívami sa nachádzal na vrchole. Investičná stratégia je založená na veľmi jednoduchej myšlienke “BUY and HOLD”, v slovenčine kúpiť a držať. 

“Trh je veľmi drahým miestom pre to, aby ste zistili, kým skutošne ste.”

Adam Smith

Krátko na to ako trh dosiahol vrchol a dokonca aj na akciovom trhu, zrazu začal padať index S&P 500. Tento prepad sa prejavil aj na krypto trhu. Tu ma chytila panika a celé portfólio som predal a následne, o 2 dni neskôr nakúpil naspäť. Samozrejme, so šťastím a plusom mňa sa to skončilo dobre. Táto krátkodobá špekulácia sa podarila, lenže som si neuvedomil jednu zásadnú vec. Pri predaji všetkých aktív a následného nákupu naspäť, časť prostriedkov šla na poplatky. V tom čase boli dosť vysoké a rástli priamo úmerne ako všetky aktíva na trhu.

V úvode roka, keď som bol dosť aktívny v komunite ľudí zaoberajúcimi sa kryptomenami, začal som si uvedomovať jeden zásadný problém s názvom “múdrosť davu”. V prípade investovania, riadiť sa davom, nie je to najrozumnejšie. Preto som zvolil opačný prístup a z tejto komunity ľudí som sa stiahol do úzadia.

“Keď každý uvažuje rovnako, je pravdepodobné, že sa všetci mýlia.”

Humphrey B. Neill

Psychológia zohráva pri správaní sa na trhu dôležitú úlohu, proti ktorej je niekedy ťažké bojovať. Hlavne keď má investor zainvestovanú sumu peňazí a trh začne padať. Najprv to vyzerá na obyčajnú korekciu, trh sa postupne dostáva na mínus 10 %, mínus 15 % a následne na hodnotu mínus 20 %. V tomto momente už investor vidí a vie, že po prepade trhu o -20 % sa jedná o medvedí trh. Takíto vývoj neveští nič dobré. Tomu všetkému nepomáhajú správy o odklade regulácií, rôzne blokovania zo strany vlád a ani nárazové predaje kľúčových kryptomien Bitcoin a Ethereum. To pomohlo ďalšiemu prepadu na trhu a trh sa nakoniec prepadol do úplnej depresie. Od svojho vrcholu v januári 2018 do januára 2019 sa trh prepadol o neuveriteľných 85 %, v prípade jednotlivých kryptomien je toto percento vyššie. Existujú projekty, ktoré úplne zanikli. Navyše, je veľmi ťažké hovoriť, či trh ešte bude v padaní pokračovať alebo už zvrat prišiel, len nie je ešte tak viditeľný. 

“Nepoznám spôsob ako posudzovať budúcnosť, ale minulosť áno.”

Patrick Henry

V prípade ďalšieho prepadu, ktorý nastal na trhu v spomínanú jeseň 2018, rozhodol som sa s polovicou projektov rozlúčiť a zvýšiť podiel pozícií v ostatných blockchain projektov. Trhová kapitalizácia a denný objem obchodovaných prostriedkov boli mnohých prípadoch veľmi nízke a mal som obavy z ich konca. Tieto pozície v portfóliu neboli vysoké. Ide o projekty Dovu, Power Ledger, Monetha, Status, Aion, Cardano, District0x a Storj. Z ich predaja som sa rozhodol dokúpiť EOS a nakúpiť projekt Nexo, venujúci sa krypto pôžičkám. Tento nový projekt, ktorý ICO mal 1. mája 2018, v decembri vyplatil dividendu vo výške 4,80 %, pretože ich biznis model reálne funguje a vykazuje prvé zisky. V prípade krypto trhu ide o nezvyčajný počin a do budúcna plánujem jeho pozíciu v portfóliu zvýšiť. Asi tak v polke roka som do portfólia prikúpil VeChain, ktorý vo svojej peňaženke generuje vlastný token VeChain Thor. Okrem týchto zmien som sa snažil držať investičnej stratégie a v tomto poklese na trhu priebežne dokupovať  aktíva, ktoré stále držím. Kúpa EOS, Ripple a Stellar sa stali mojim vstupom do investovania, do projektov založených na technológii blockchain. Práve tieto tri  spomenuté, som kupoval ešte pred veľkou Bitcoin bublinou. Teraz, v čase krypto depresie sa dlhý čas držali v zelených číslach. Až do momentu, kým som nezvyšoval ich podiel v portfóliu.

“Trh je najnebezpečnejší, keď vypadá najlepšie a najlákavejší, keď vypadá najhoršie.”

Frank J. Williams

Rok 2018 bol skvelou investičnou školou, v ktorej si nejeden investor mohol vyskúšať svoju psychológiu pri takom vysokom prepade trhu. Ďalej byť, či nebyť aktívny. Následne, či bude investor schopný depresii zotrvať a dokupovať aktíva, ktoré drží v portfóliu. 

Táto korekcia a úplná depresia na krypto trhu má aj svoje svetlé stránky. Trh sa očistí od špekulatívnych projektov a samotných špekulantov. Mnohé zaujímavé projekty sú veľmi lacné.

S novým rokom vzniká nádej na zvrat na trhu. Veľmi by pomohlo, keby sa stabilizoval bitcoin, od ktorého je závislý cely trh. Ďalej, nastali opatrenia zo strany vlád a spustili by sa pripravované projekty, ktoré umožnia prílev nového kapitálu od inštitucionálnych investorov. A tým by mohli prilákať aj menších investorov. Či sa tak stane, zistíme v najbližších týždňoch.

Miroslav Gáfrik, Január 2019

Dôležité: Tento dokument obsahuje názory autora v dobe, kedy bol napísaný a je určený výhradne na štúdijné účely. Investovanie do kryptomien, blockchain projektov a celkovo na tomto neregulovanom trhu je rizikové. Minulý vývoj akejkoľvek investície nie je zárukou jej budúceho vývoja. Pred každou novou uskutočnenou investíciou odporúčam starostlivo zanalyzovať potenciálnu kúpu a rozhodnúť sa podľa svojho vlastného najlepšieho vedomia a psychického pokoja. Nič, čo obsahuje tento dokument, nie je investičným a ani žiadnym iným odporúčaním.