FINANČNÁ KRÍZA VS KRYPTOMENY (HYPOTÉZA)

Sledovať dianie na trhoch tvorí súčasť investovania. V mojom prípade je to trošku náročnejšie, pretože okrem trhu s kryptomenami sa zaujímam aj o investovanie do akcií. Síce každý deň vyjde neuveriteľné množstvo správ, snažím sa zachytiť tie správy, ktoré sa mi zdajú najdôležitejšie. 

Novinky z posledných dní ma priviedli k jednej hypotéze. A práve jej sa budem venovať v nasledujúcich riadkoch. Začal by som stručnými a veľmi krátkymi správami.

Trh s kryptomenami

Po osem mesačnom padaní sa trh ustálil a dosiahli sme dno. Trh osciluje na úrovni plus/mínus 2 % a dá sa povedať, že posledné 2 mesiace je kľud. Vychádza kopec nových správ ako sa zabehnutým blockchain projektom darí napredovať. Vzniká mnoho fondov a spoluprác. Okrem toho sa objavilo mnoho správ o tom ako veľký hráči plánujú vstúpiť do tohto trhu. Z tých najzaujímavejších správ by som spomenul niekoľko. Goldman Sachs financujú projekt Circle. Venture Capital (skratka VC) fond VENROCK rodiny Rockefellorovcov sa stali partnerom mladého VC fondu CoinFund, ktorý investuje do firiem využívajúce blockchain technológiu. Intercontinental Exchange je majiteľom burzy NYSE (ale aj ďalších) a 12. decembra 2018 spúšťa plne regulovanú krypto burzu The Bakkt, ktorá má priniesť inštitucionálnych investorov. J.P. Morgan má vlastný blockchain projekt Quorum. Podľa Warren Buffetta, kryptomeni do piatich rokov zaniknú.

Kapitálové trhy

Na kapitálových trhoch je iná situácia. A ako všetci vieme, trhy sú poprepájané a mnohé firmy pôsobia globálne. Venezuela, Turecko majú problémy a inflácia je neúnosná. Krajiny Južnej Európy majú problémy. Dlhový systém prekvitá. Americký dlh je najvyšší. FED zvyšuje úrokové sadzby. Donald Trump kritizuje FED. Americký akciový index S&P 500 tento rok dosiahol svoje maximá, ale za posledné dva týždne sa mu nedarí a padá. Tento prepad vyvolal mnoho reakcií, napríklad, že začala finančná kríza. Banka J.P. Morgan predpovedá krízu na rok 2020.

Hypotéza

Aj keď sa vo všeobecnosti trhom darí, popri nich vzniká mnoho problémov i bublín. Tie môžu zapríčiniť recesiu na trhoch a s ňou finančnú krízu. O kríze sa hovorí čoraz viac a mnoho ekonómov a analytikov sa dohaduje, čo ju spustí. Na opačnej strane, trh s kryptomenami je v recesii a pritom je ohlásený prílev nového kapitálu. 

Tieto správy ma priviedli k záveru, že veľký hráči si uvedomújú, že kríza je pred dvermi a snažia sa na ňu pripraviť. Povedal by som, že časť kapitálu prelejú do mladého trhu s kryptomenami. Na kapitálových trhoch bude nejaký čas recesia a vďaka novému kapitálu krypto trh porastie hore. 

Čo by mohlo nasledovať po skončení finančnej krízy ma priviedlo k dvom záverom.

  1. Trh s kryptomenami sa globálne prijme. Alebo lepšie povedané, prijme sa technológia blockchain
  2. Príde na slová W. Buffetta a krypto trh zanikne, pretože aj tak ide o špekulatívny trh, ktorý zatiaľ nie je regulovaný.

Uvedomujem si, že táto hypotéza je čistý výmysel. Ako to naozaj skončí, zistíme časom.

Ak máš iný názor, napíš mi ho do komentára pod článok alebo použi mail, prípadne jednu zo sociálnych sietí.