Bod, ktorý môže položiť Apple

Svet okolo nás sa každým dňom vyvíja, zrýchľuje – exponenciálne rastie. Za to všetko môžu predovšetkým informačné a telekomunikačné technológie, ktoré disrupnú (Disrupcia znamená urobiť nové veci, ktoré môžu urobiť zo starých vecí nepotrebné, pretože sú rádovo lepšie) biznisy, firmy a celé odvetvia. Lenže ľudstvo väčšinu času žilo v lineárnom svete. Vo svete, v ktorom ľudia ešte pred pár sto rokmi vedeli pomerne dobre predpovedať ako bude vyzerať život ich detí. Ten by mohol byť o kus lepší ako ten ich a zmena medzi generáciami nebude tak postrehnuteľná. Toto sa zásadne zmenilo vďaka technológiám, ktoré exponenciálne rastú. To len ľudia nedokážu exponenciálne myslieť, ale len lineárne. Preto dnes často nevieme uchopiť progres rôznych oblastí a zdajú sa nám neuveriteľné. 

Schopnosť vidieť ako exponenciálny rast zmení budúcnosť, môže znamenať prežitie alebo zánik firmy. Názorným príkladom neúspešného inovátora je americká firma Kodak, ktorá po vyše 120 rokoch existencie skrachovala. Hovorí sa, že ho zničili digitálne fotoaparáty, ktoré boli vynájdené už v roku 1975. Ale Kodak nezničila nová technológia, ale jeho neschopnosť reagovať na exponenciálnu zmenu, ktorú táto technológia priniesla. Takto fungujú exponenciálne technológie. Najskôr sa zdá, že sa nič nedeje, potom príde šok a radikálna zmena.

Tým, že máme k dispozícii kvalitnejšie technológie, tým ľahšie sa nám vyvíjajú nové. Poznáme viac druhov materiálov, disponujeme výkonnejšími počítačmi, lepšie rozumieme fungovaniu základných princípov, ktorými sa riadia.  Ide o pravidlo čím som väčší, tým rýchlejšie rastiem, a tak by sa dalo očakávať, že technologický vývoj rastie tiež exponenciálne.

Disruptívne technológie často začínajú ako slabé a bez povšimnutia verejnosti. Kupujú si ich len nadšenci, ktorí sú pre revolučnú inovatívnosť (Inovácia znamená robiť rovnaké veci o niečo lepšie, pridávať funkcionalitu) ochotní odpustiť mnohé funkčné nedostatky. Zabehnuté firmy ich prehliadajú. A práve vďaka tomu môžu start-upy rásť, lebo získavajú peniaze a mašina sa môže roztočiť. Ale, ak sú naozaj disruptívne, vyrastú do niečoho, čo sa už nedá ignorovať. Keď sa vtedy na ne veľké firmy začnú pozerať, už je neskoro.

Veľké firmy robia malé a postupné inovácie svojich produktov. Preto ak start-up, prípadne všeobecne odvážny konkurent nevytvorí niečo revolučné, neuspeje. Zabehnutí hráči ich porazia, ktorí si budú každý rok pokojne a poskromne vylepšovať produkty o dvojnásobnú kapacitu pamäte, lepší fotoaparát, či procesor. Dôležitý je bod, kedy firma dosiahne „good enough“ funkcionalitu. Produkt nemusí byť v parametroch najlepší na svete, stačí, ak spĺňa to, čo reálne ľudia potrebujú. Dosť bolo omáčky, teraz k Apple.

Keď Apple spúšťal prvý iPod, ktorý bol pomerne drahý, veľký, ťažký a mal kapacitu iba tisíc pesničiek, vedel, že z prvej verzie nebude masový produkt. Zároveň však vedel, že o pár rokov budú môcť za nižšiu cenu urobiť zásadne menší iPod so zásadne väčšou kapacitou.

Zásadná a nepredstaviteľná zmena prišla pred trinástimi rokmi dozadu, ktorú dnes takmer všetci nosíme vo vreckách. Ide o smartfón, ktorý zmenil prakticky všetko okolo nás od komunikácie, prácu s informáciami a dátami. A preto sa v súčasnosti do bežného iPhone zmestia tisíce pesničiek a je násobne menší (okrem iPhone Max) ako bol iPod. Okrem toho grafický výkon dnešného iPhone je 240-násobne vyšší ako toho prvého iPhone predstaveného v roku 2007, ktorý sa môže rovnať s hernými konzolami.

Keď Apple začal vyvíjať digitálneho asistenta Siri v iPhone, ešte na to neexistovala dostatočná technológia. Autori museli pozerať dopredu na exponenciálnu krivku a uveriť, že do pár rokov už bude výpočtová a prenosová kapacita na takú službu dostatočná.

Ďalším skvelým príkladom zmeny môže byť biznis model služby iTunes, ktorý nahradil odvetvie obchodov s hudobnými nosičmi. Alebo kancelársky balík softvéru Pages, Keynote a Numbers, ktoré kedysi boli súčasťou balíka iWork a musel sa kúpiť. Dnes je už súčasťou produktov Mac alebo iPhone a programy sú zadarmo.

Apple Watch je tiež zaujímavý produkt, ktorý v sebe združuje monitor fyzickej aktivity a snaží sa o sledovanie zdravia samotného nositeľa s iOS a ďalšími produktmi a službami spoločnosti Apple. Pre info, súčasné predaje Apple Watch dosahujú vyššie čísla ako luxusné značky švajčiarskych hodiniek dokopy. Preto luxusné značky by mali byť na pozore, aby nedopadli ako Kodak.

Exponenciálny vývoj konkrétnej technológie nie je donekonečna exponenciálny. Skôr tvorí krivku v tvare S („sigmoid“), teda po čase sa zaoblí. História ale ukazuje, že vtedy už začína svoju trajektóriu S-krivka ďalšej technológie a teda vývoj postupuje ešte rýchlejším tempom. Podľa viacerých futurológov, Applu aktuálne končí ich sigmoid, takže buď opäť zásadne disruptne, tak ako sa mu to neuveriteľným spôsobom podarilo s iPod-om a iPhone-om alebo ho predbehne niekto iný. To isté tvrdia o otvorenom (open) versus uzatvorenom (close) systéme, kde otvorený systém ako je Android, môže vyhrať. (Ak by ťa zaujímalo aká je dominancia Androidu, nájdeš ho na grafe v článku Koniec ére mobilov). Toto môže byť bod, ktorý buď Apple prekoná alebo ho to položí a nahradí niekto iný. Zatiaľ tomu unikol a pomohol mu aj presun k luxusnému tovaru. O tom som písal v tomto článku.

Firma z Cupertina je preslávená tajnostkárstvom a svedčí to aj o tom, že Apple nerobí rozruch okolo nových nákupov menších spoločností a sturtop-ov. Za posledných rok ich bolo okolo 20. Išlo o firmy zaoberajúce sa autonómnymi vozidlami, strojovým učením, umelou inteligenciou, 5G atď.. Dokonca sa firme pozdáva technológia Blockchain. K zmene môže napovedať “tajná” prednáška súčasného CEO  Tima Cooka, ktorý predstavil okuliare s rozšírenou realitou. Cook v nich vidí budúcnosť, ktorá nahradí dnešné inteligentné telefóny. Všetky tieto nové technológie predstavujú budúci rast a Apple sa naň pripravuje. Čo zmení sigmoid Applu? V tomo momente ťažko povedať uvidíme. Určite to bude zaujímavé sledovať.