Blockchain Index od Iconomi

Nie je to tak dávno, čo som natrafil na zaujímavý index súvisiaci s digitálnymi aktívami. Medzi verejnosťou momentálne nie je veľmi známy. Ale to sa určite časom zmení. Jeho názov je Blockchain Index, skrátene BLX. Pôvodne sa nazýval Iconomi Index (ICNX). Za vytvorením tohto indexu stojí fin-tech projekt ICONOMI, ktorý vyvinul prvú platformu na správu digitálnych aktív pre blockchain a kryptocentrá. V angličtine má názov Digital Assets Arrays (DAA).

ICNX meria výkonnosť digitálnych aktív, ktoré spĺňajú kritériá oprávnenosti ICONOMI na zaradenie. Krítéria, aké musí digitálne aktívum spĺňať, spomeniem len niektoré: 

  • základná koncepcia musí byť založená na blockchaine
  • životaschopnosť, stupeň a kvalita vyvíjaného produktu,
  • token musí byť uvoľnený a obchodovateľný na burze, ako je Poloniex, Bittrex, Kraken a ďalšie,
  • suma investovaná do konkrétneho tokenu by nemala presiahnuť 5% jej trhovej kapitalizácie,
  • obeh konkrétneho tokenu by mal predstavovať najmenej 60% celkovej ponuky, pokiaľ sa v nových kampaniach financovania nevydajú nové tokeny.

Tento ICNX index bol menovaný do spoločnosti Columbus Capital a následne premonovaný na Columbus Capital Blockchain Index (skrátene BLX), ktorý lepšie vyjadruje svoj účel, ako pôvodný index.

Takže, BLX je prvé pasívne riadené pole digitálnych aktív. Digitálne aktíva, ktoré sú v súčasnosti zahrnuté v DAA, predstavujú 78% celkovej trhovej kapitalizácie všetkých digitálnych aktív. Obsiahnutosť DA a ich váh sa aktualizujú v reálnom čase v rozsahu jedného mesiaca, v dôsledku rýchlo meniaceho sa trhu. 

Keď vložíš peniaze do tohto indexu, tak sa tvoja investícia diverzifikuje v celom rozsahu aktív. Napríklad, štruktúra BLX poľa obsahuje (indexové váhy) 15% Bitcoin (BTC), 14,76% Ether (ETH), 12,89% Dash (DASH), 9,06% Monero (XMR) atď., tak potom 100 zakúpených jednotiek BLX sa rozloží a 15 kusov smeruje k BTC, 14,76 k ETH, 12,89 k DASH, 9,06 k XMR atď.. 

Ináč povedané, tento indikátor by sa dal tiež špecifikovať, ako druh digitálneho aktíva, pretože má svoju hodnotu a navyše máš k nemu automaticky peňaženku na burze alebo cez ICONOMI.  

Ako môžeš investovať do Blockchain Indexu?

Ako som spomínal v úvode tohto článku, o tomto indexe verejnosť ešte veľmi nevie a stále je ťažko prístupný. Oficiálne sa tak stalo v auguste 2017, kedy sa sprístupnil verejnosti po niekoľko mesačnom beta testovaní. Zatiaľ je prístupný len na burze EtherDelta. S ňou skúsenosti zatiaľ nemám. Dovolím si skromne tvrdiť, že k tomu potrebuješ mať vytvorený účet a Ethereum.

Druhý spôsob, akým môžeš do neho investovať je priamo cez ICONOMI. Potrebuješ mať cez nich vytvorený účet a k dispozícii kryptomenu Bitcoin alebo Ethereum. Nevýhoda tohto systému je, že investorovi bude strhnutý poplatok za kúpu kryptomeny a následne ďalší poplatok za výber peňazí, teda presun z burzy do ICONOMI. Výhodou zasa je, v prípadne napadnutia burzy hackermi, su tvoje aktíva v bezpečí v tvojej peňaženke.

Návod

Presný návod, teda manuál nájdeš v ebooku, ktorý som vytvoril. Vyžaduje si to niekoľko krokov a zhodnotil som, že najrozumnejšie bude, keď vytvorím samostatný návod. 

Link na stiahnutie

Je zadarmo. Čo za to chcem je, aby si mi dal o sebe vedieť, prípadne mi dal vedieť, či si návodu rozumel a pomohol ti. Prípadne, ak ho posunieš ďalej, nezabudni prosim spomenúť, kde si k nemu prišiel.

Slovo na záver

Blockchain Index je vo svete kryptomien úplnou novinkou a má svoje nedostatky. Dufám, že ho jeho tvorcovia odstránia. Zatiaľ najväčší problém vidím v tom, že BLX nie je k dispozícii na burzách a pre bežného investora to môže byť problém, že sa k nemu nevie ľahko dostať. Verím, že sa to zmení a získa popularitu, ako sú také známe indexy, ako S&P 500 alebo Dow Jones Industrial Index.

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website