Investujeme do ICO

Ako osoba, ktorá sa zaujíma o technológie a investovanie, postupom času som sa toho pomerne dosť naučil o kryptomenách a získal aj značné skúsenosti. Rovnako to platí aj o ICO, s ktorým mám tiež skúsenosti. Preto som sa rozhodol o tom napísať tento článok a podeliť sa informácie, ktoré považujem pri posudzovaní ICO za najdôležitejšie. Takže poďme na to!

Ešte pred tým ako sa dostanem k vysvetľovaniu, musím pripomenúť, že slovo “investor” by sa nemalo používať s ICO, pretože všeobecne nepodliehajú reguláciám a tým pádom nejde o investovanie, ale o špekulovanie. Ale pre lepšie pochopenie textu som sa rozhodol tento termín používať.

Čo je ICO?

Počiatočná ponuka mincí, anglicky Initial Coin Offering je metóda fundraisingu (získavania počiatočného kapitálu). Ide o efektívny spôsob získania kapitálu pre nový blockchain projekt. Za novú kryptomenu záujemcovia pošlú buď inú digitálnu menu (najviac to je Bitcoin a Ether, po novom prijímajú aj iné altcoiny) alebo klasické fiat peniaze (dolár, euro a pod.). 

Pri kapitálových trhoch je tomu podobná prvá verejná ponuka akcií (IPO). Na rozdiel od IPO však investor nezíska podiel na firme. Skôr špekuluje s tým, že sa nová mena začne používať pri blockchain transakciách nového krypto projektu a jej hodnota bude rásť. Preto ICO môže byť skvelou príležitosťou pre špekulantov na krátkodobý obchod. Digitálne aktívum pred uvedením na burzu obchodník kúpy za zlomkovú cenu. Keď sa aktívum objaví na burze, prvé hodiny alebo dni nastane býčí trend a hodnota vyskočí na svoje nové maximum. Lenže, nie je to vždy pravidlo. 

Nájsť vhodné ICO si žiada mnoho námahy a času s hľadaním informácií, ich pozorným preštudovaním a dôsledným premýšľaním. Pri investovaní do začínajúcich krypto projektov je taktiež veľmi dôležité brať do úvahy mnoho kritérií, ktorých sa držať pri rozhodovaní. V súčasnosti ide o nasledujúce kritéria.

Biela kniha

Alfou a Omegou všetkých blockchain projektov je dokument s názvom Biela kniha (White Paper). Tento dokument slúži ako marketingová prezentácia, ku ktorej má prístup široká verejnosť. Obsahom bielej knihy sú technické údaje o projekte, aký problém chce riešiť, plán postupov, koľko coinov si ponechá tím a jeho reálne použitie. Tá sa nachádza na domovskej stránke a často býva dostupná v rôznych jazykoch (angličtina, čínština, ruština, atď.). Čím viacej informácií a podrobný popis obsahuje tento dokument, tým by to malo byť pre investora jasnejšie a dôveryhodnejšie.

Cena za digitálnu menu a množstvo uvolnených coinov

Tomuto je tiež veľmi dôležité venovať pozornosť, pretože vieme koľko novej digitálnej meny získame výmenou za inú kryptomenu, či fiat peniaze. Taktiež je potrebné si všimnúť, koľko žetónov sa dostane do obehu a koľko percent si ponechá samotný tím. Keď je to menej ako polovica, je to dobre. Tým pádom tvorcovia nemôže špekulovať s cenou novej meny na burze alebo aby nepripravili investorov o ich finančné vklady.

Hard Cap a Soft Cap

Pri študovaní Bielej knihy o konkrétnom ICO, je dosť pravdepodobné, že natrafíš na dve slovíčka Hard a Soft Cap.

Hard Cap je maximálna čiastka, ktorú projekt prijme. Za predpokladu, že počiatočná ponuka tokenov dosiahla tento strop, vaša krypto čiastka bude odmietnutá.

Soft Cap je minimálna čiastka, ktorú chce projekt vybrať. V prípade, že ju neprekročí, finančné prostriedky sa môžu vrátiť investorom. 

Bounty a Airdrop

Nové krypto projekty, aby spravili okolo seba veľký rozruch, časť žetónov tím vyčlení a použije ako marketingovú kampaň pre ICO a pomocou toho jednotlivci získajú odmenu formou nových coinov.

Program Bounty je, že sa fanúšik zúčastňuje na vývoji nového projektu alebo za vykonanie určitých úloch a on je za to odmeňovaný formou žetónov novej digitálnej meny.

Airdrop je, že jednotlivec nového krypto diela môže získať v malom množstve coiny zadarmo. Teda nie úplne. Všeobecne ide o obchod a tvorcovia chú na oplátku získať základné údaje ako je tvoj mail, meno alebo zdieľať nový počin na sociálnych sieťach, prípadne napísať článok alebo nahrať video (v prípade, že si youtuber venujúci sa kryptomenám).

Tím

Ďalším kritériom pri rozhodovaní zohráva tím stojaci za blockchain projektom a ich poradcovia. Dôveryhodnosť zvyšujú skúsenosti jednotlivých členov a predchádzajúce projekty. Okrem toho by mal investor vo svojom záujme priebežne sledovať členov tímu na sociálnych sieťach. Pomocou toho sa dozvie, ako sa im darí pri napĺňaní cieľov v rámci projektu. Najlepšie je, keď je možné osobne stretnutie s členom alebo členmi tímu. To tiež pridáva na dôveryhodnosti.

Sociálne médiá

V prípade, že sa ti nepodarí odsledovať ľudí priamo z tímu, tak ďalšou možnosťou je, zamerať sa priamo na sociálne médiá (Facebook, Twitter, Telegram, newsletter) projektu. Tu je dôležité sledovať novinky, ako sa im darí v napredovaní, informácie o stretnutiach, konferenciách, súťaže alebo na akej burze sa má obchodovať ich digitálna mena. Čím je toho viacej, tým projekt získava na dôvere. Taktiež je dobré si všímať ako promptne tím reaguje na podnety ľudí a rieši vzniknuté problémy.

Burzy a trhová kapitalizácia

Dostať sa na burzu nie je veľmi jednoduché. Projekt musí spĺňať mnoho kritérií, potrebné na to, aby ich burza mohla implementovať do svojho systému na obchodovanie. Okrem toho, bývajú často zaneprázdnení a nestíhajú ani odpovedať na dotazy a reakcie novo vznikajúcich krypto projektov.

V prípade, že sa podarí dostať s novou kryptomenou na burzu, trhová kapitalizácia môže byť tiež veľmi dôležitý údaj pri rozhodovaní. To pre potencionálneho investora znamená, že o daný projekt je záujem.

Informácie o investoroch a mediálne správy

Za hodnotné údaje rovnako považujem, keď sa na domovskej stránke nachádzajú informácie o tom, ktoré médium o danom krypto projekte napísalo a tak isto, kto je ich partner alebo investor. Tieto informácie by sa mali nachádzať tieť na domovskej stránke.

Za veľmi dôležité sa považujú finančné výkazy, ktoré majú informovať investora o narábaní s finančnými prostriedkami spoločnosti. Žiať, tieto materiály ešte nie sú bežne dostupné. Možno sa to časom a legislatívnymi úpravami zmení.

Legislatíva

ICO nie sú v mnohých krajinách stále regulované a sú považované za špekulácie, prípadne za vysoko rizikové investície. Napríklad Čína a Taiwan ich úplne zakázali. Napríklad Švajčiarsko ich prijalo v rámci svojej legislatívy ako cenné papiere, preto projekty musia robiť výkazy ako akciové spoločnosti. Európska únia vrátane Slovenska robí legislatívne opatrenia ako ICO regulovať.

Reálne použitie

To je na tom celom to najdôležitejšie, aby sa reálne nový blockchain používal a mal čo najviac používateľov. V niektorých prípadoch sa objaví aj taká výnimka, že existuje už testovacia alebo mobilná verzia, ktorú si môže potencionálny investor stiahnuť a vyskúšať ešte pred uvedením ICO. To je niečo neobvyklé a určite to vie človeka presvedčiť.

Dôležité upozornenie

Na záver ešte dodám, ako pri každej investícii, aj tu je potrebné získať o novom blockchain projekte, čo najviac informácií. Dobre si všetko preštudovať a overiť každú časť, ktorú som popísal vyššie. Preto používaj svoj vlastný, zdravý a sedliacky rozum. 

V prípade, že nerozumieš alebo ti nie je jasné, čo sa snaží nový projekt riešiť, tak sa mu jednoducho vyhni.

Ak ti nie je niečo jasné alebo sa chceš na niečo opýtať, napíš mi to do komentára alebo použi mail. V prípade, že sa ti článok páčil, prosím, nezabudni ho zdieľať.